Turkcell Superonline AirTies Air 6372 Modem Kurulumu

Web Ara Yüzünden Kolay Kurulum

Modeminizin bağlantı ayarlarını yapmak için, bilgisayarınızı modeme ethernet (LAN) portundan bağlayınız.

1 – Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) çalıştırınız.

2-Web tarayıcınızın “Adres” kısmına cihazınızın Web ara yüzünün varsayılan adresi olan 168.2.1 adresini yazıp “Enter” a basınız.

3 – Cihazınızın Web  ara  yüzünün  “GİRİŞ”  ekranı  gelecektir.”Kullanıcı  adı”  alanına “admin” yazıp, “Şifre” alanına da “superonline” yazıp “Tamam” tuşuna basarak giriş yapabilirsiniz.

Cihazınızın web ara yüzünde, sol tarafta ADSL menüsüne tıkladığınızda, alt menü olarak ilk önce ADSL Ayarları kısmını göreceksiniz. Bu kısımdan cihazınızın ADSL ayarlarını yapabilirsiniz. Cihazınızın ADSL ayarlarını yapabilmek için lütfen ADSL Ayarları menü- süne tıklayınız.

4 – ADSL Ayarları menüsü açıldığında, cihazınızın varsayılan PVC bağlantınızı gösteren bir tablo göreceksiniz

5 – ADSL ayarlarına girebilmek için tablo üzerindeki ”Düzenle” tuşuna tıklayınız. Karşını- za ADSL ayarlarını girebileceğiniz “PVC Ayarları” ekranı gelecektir

6 – PVC ayarları ekranında Internet sağlayıcınızın size vermiş olduğu ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi, ilgili alanlara girip “Kaydet” tuşuna tıklayarak ADSL ayarlarınızı tamamlayınız.

7 – PVC ayarları ekranında Internet sağlayıcınızın size vermiş olduğu ADSL kullanıcı adı ve şifrenizi ilgili alanlara girip “Kaydet” tuşuna tıklayarak ADSL ayarlarınızı tamamlayınız..

AirTies cihazınızın ADSL ayarlarını başarı ile tamamladınız. Ön panelde bulunan “Internet” ışığı yandığında Internet bağlantınız gerçekleşmiş demektir. Eğer bu ayarlardan sonra Internet bağlantınız yine de gerçekleşmezse, lütfen ADSL servis sağlayıcınıza danışınız.

                                                                 Superonline AirTies Air 6372 Modem Kablosuz Ağ Ayarları

Modeminizin Web arayüzünün “KABLOSUZ” ana menüsüne tıkladığınızda açılan “Kablosuz Bağlantılar” başlıklı ekranda modeminize kablosuz olarak bağlı olan tüm istemcileri görebilirsiniz. Herhangi bir istemcinin internete erişimini engellemek için “MAC Filtreleme ” bağlantısına giderek o istemciyi ağ dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda o istemci bir daha kablosuz ağınıza bağlanamayacaktır.

Kablosuz ağınızın ayarlarını yapmak için “KABLOSUZ” ana menüsü altındaki “Kablo- suz Ayarları” başlıklı ekranı açınız. Bu ekrandan kablosuz ağınızın etkin olup olmadığını görebilirsiniz.

 Kablosuz Güvenlik Ayarları

Güvenlik ayarlarının yapılması kablosuz iletişimin sağlanması için şart değildir. Ancak veri güvenliğiniz için aşağıdaki güvenlik ayarlarından size uygun olan birini yapmanız tavsiye edilir.

WPA, WPA2 ve WEP kablosuz şifreleme protokolleri, kablosuz ağınız üzerindeki veri trafiğinin bir başkası tarafından dinlenmesi durumunda çözülememesi için şifrelemeye yararlar.

MAC adres filtreleme ile de hangi kablosuz terminallerin AirTies modeminiz ile bağlantı kurup, veri alış-verişi yapabileceği tanımlanabilir. Yetkili / tanımlı olmayan terminallerin cihaza ulaşması engellenir. Kablosuz güvenlik için hem MAC adres filtrelemenin, hem de WPA2 kablosuz şifreleme protokolünün kullanılması tavsiye edilir

WPA2 Güvenlik Ayarları

IEEE 802.11i standardı ile tanımlanmış olan WPA2 en güncel şifreleme metodudur. Kablosuz ağınızda WPA2 şifreleme methodunu kullanmak istiyorsanız ağınızdaki kab- losuz adaptörlerin hepsinin WPA2 standardını desteklemesi gerekmektedir. Centrino platformu notebook kullanıyorsanız, WPA2 kullanabilmek için Microsoft XP işletim sisteminizin WPA2 güncellemelerini yükleyiniz.

WPA2 şifrelemeyi etkinleştirip gerekli ayarları yapmak için:

1 – Modeminizin Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “Kablosuz Güvenlik Ayarları”nı seçiniz.

2 – “Kablosuz Güvenlik Seviyenizi Seçiniz” bölümünde “WPA” kutusunu işaretleyiniz.

3 – “WPA2” ve “PSK Anahtarı” seçeneklerini işaretleyerek “Şifre” bölümüne en az 8 en fazla 63 karakterden oluşan bir şifre Şifrenizin kolayca tahmin edileme- yecek şekilde hem harf hem de rakamlardan oluşmasına dikkat ediniz. “Kaydet” tuşuna basınız.

4 – Modeminiz ile kablosuz olarak bağlantı kuracak olan tüm cihazlarda da WPA2 şifrelemeyi aktif hale getirip aynı şifreyi girmeniz gerekmektedir

 WPA Güvenlik Ayarları

WPA (Wifi Protected Access) şifreleme standardı yüksek seviyede güvenlik sağlayan güncel kablosuz şifreleme standardlarından biridir. AirTies kablosuz ürünlerinin tümü ve yeni çıkan 802.11g protokoluna uygun kablosuz iletişim cihazları WPA standardı- nı destekler. Kablosuz ağınızda WPA kullanmak istiyorsanız, ağınızdaki tüm kablosuz adaptörlerin WPA’i desteklemesi gerekmektedir.

WPA şifrelemeyi etkinleştirip gerekli ayarları yapmak için:

1 – Modeminizin Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “Kablosuz Güvenlik Ayarları”ını seçiniz.

2 – Kablosuz Güvenlik Seviyenizi Seçiniz” bölümünde “WPA” kutusunu işaretleyiniz.

3 – “PSK Anahtarı” seçeneğini işaretleyerek “Şifre” bölümüne, en az 8 en fazla 63 ka- rakterden oluşan bir şifre girerek “Kaydet” tuşuna basınız. Şifrenizin kolayca tahmin edilemeyecek şekilde hem harf hem de rakamlardan oluşmasına dikkat ediniz.

4 – Modeminiz ile kablosuz olarak bağlantı kuracak olan tüm cihazlarda da WPA’yı aktif hale getirip aynı şifreyi girmeniz gerekmektedir.

 

WEP Güvenlik Ayarları

AirTies cihazınız WPA ve WPA2 şifrelemenin yanısıra WEP (Wired Equivalent Privacy) şifreleme standardını da destekler. Eğer kablosuz ağınızda bağlı cihazlar içinde WPA ya da WPA2’yi desteklemeyenler varsa WEP şifrelemenin kullanılması tavsiye edilir.

WEP şifrelemeyi etkinleştirip gerekli ayarları yapmak içi

1 – Modeminizin Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “Kablosuz Gü- venlik Ayarları”nı seçiniz.

2 – “Kablosuz Güvenlik Seviyenizi Seçiniz” bölümünde “WEP” kutusunu işaretleyiniz

3 – Üç seviyede WEP şifreleme yapabilirsiniz. Şifre uzunluğu seçiminize göre 64 bit şifreleme için 10 hexadecimal karakter (0-9 ve A-F), 128 bit şifreleme için 26 hexa- decimal karakter, 256 bit şifreleme için 58 hexadecimal karakter uzunluğunda şifre kelimenizi giriniz. Modeminiz ile kablosuz olarak bağlantı kuracak olan tüm cihaz- larda da WPA2 şifrelemeyi aktif hale getirip aynı şifreyi girmeniz gerekmektedir

 

MAC Adresi Filtreleme

Kablosuz ağınıza erişim izni olan istemcileri buradan belirleyebilirsiniz. MAC adresi filtrelemesi kablosuz iletişim güvenliğinin sağlanması için şart değildir. Ancak veri güvenliğiniz için şifrelemeye ek olarak MAC adresi filtrelemesi yapmanız da tavsiye edilir.

MAC Adresi Filtrelemeyi etkin hale getirip kullanıcıları engelleycek şekilde gerekli ayarları yapmak için:

1 – Modeminizin Web arayüzünde “KABLOSUZ” ana menüsü altında “MAC Filtreleme”ye tıklayınız.

2 – Açılan pencerede “MAC Filtreleme etkin” kutusunu işaretleyiniz.

3 – “Sadece Listedeki MAC Adreslerini Engelle” kutusunu seçin.

4 – Kablosuz ağınıza erişimini engelleyeceğiniz cihazların adreslerini isterseniz elle “Yeni MAC Adresi” kutusundan, isterseniz de “Mevcut LAN İstemcileri” listesinden seçebilirsiniz. “Ekle” tuşuna basarak belirttiğiniz istemcileri

5 – “Kaydet” tuşuna basarak girdiğiniz değerleri kaydediniz

6 – Eğer yerel kablosuz ağınıza erişmesine izin vereceğiniz cihazların MAC adreslerini girmek ve geri kalan tüm istemcileri engellemek isterseniz, “Sadece Listedeki MAC Adreslerini Engelle” yerine “Sadece Listedeki MAC Adreslerini Kabul Et”i seçerek giriş yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Son Yazılar

Son yorumlar